Vypravili jsme se na exkurzi do Přírodní památky Na Plachtě v Hradci Králové. Unikátnost této oblasti spočívá hlavně v tom, že na velmi malé ploše najdeme několik biotopů, které zvolna přechází jeden ve druhý v podobě ekotonů, a proto je zde velké množství druhů rostlin, hub i živočichů, mnohé z nich jsou přísně chráněné. Pro exkurzi našeho typu je proto nutné zvláštní povolení.
Kromě toho, že jsme se dověděli mnohé ze způsobů i důvodů ochrany zdejšího území, jsme si vyzkoušeli kontakt s přírodou na vlastní kůži. To zahrnovalo ohleduplný odchyt lučních organismů smýkačkou. Podařilo se nám vidět pavouky různých druhů, včetně například jedné pavoučí samičky s kokonem připevněným na zadečku, ze kterého se již brzy vylíhnou mladí pavoučci. Žasli jsme nad krásou mandelinky nádherné a kochali se žlutozeleno-růžovou kombinací barev u blanokřídlé zlatěnky, která si libovala ve zdejším hmyzím domě. Následoval něžný odchyt vodních živočichů síťkami, při kterém jsme měli čas na pozorování vodních ploštic jako je například vodoměrka, bruslařka, znakoplavka, klešťanka a dokonce jsme ulovili také splešťuli blátivou, známou z Ferdy mravence či Příběhů Včelích Medvídků. Na dlouhém listě traviny jsme viděli přísně chráněnou rosničku zelenou, jedna skupinka studentů potkala vzácnou užovku obojkovou, zatímco druhá ulovila velmi ohroženého brouka velikosti 5 centimetrů – vodomila černého. Pozorovali jsme také vzácného čolka obecného v larválním stádiu, kdy ještě dýchá keříčkovými žábrami na povrchu svého těla, pulce i dospělé skokany. Podivovali jsme se kráse modrojasných šídélek, obratností letu vážky ploské a také agresivitě jejich larev ve vodě, kde dokáží spořádat klidně i pulce.
Po tak usilovném seznámení s mnoha našimi bratry (živočichy) a sestrami (rostlinami), jak jim říkal již slavný František z Assisi, jsme se posilnili malou svačinou a byli jsme rádi, že můžeme naskočit do našeho autobusu na cestu zpět do našeho Dvora Králové.
Mgr. Tereza Fejtová