Vypravili jsme se na exkurzi do muzea člověka, abychom se dověděli zajímavosti o kostře člověka i jeho evolučních předchůdcích. Seznámili jsme se díky naší průvodkyni s rozdíly na mužské a ženské kostře na konkrétních ukázkách. Viděli jsme kostru tříměsíčního plodu, lebku novorozence, ale také kostry člověka s nanismem, gigantismem, achondroplázií. Následovaly ukázky skutečných kostí, na kterých byly patrné známky onemocnění jako například syfilis, tuberkulóza či lepra.
Kromě toho jsme se dozvěděli podrobnosti také o třech skutečných mumiích z Egypta, které jsou součástí sbírky. Jako chemiky nás samozřejmě zajímal také samotný proces mumifikace jak umělé, tak přirozené. Viděli jsme také lebky i kosti poznamenané úrazem včetně trepanovaných lebek. Zaujal nás také skutečný trávicí trakt člověka. Zajímali jsme se také o etický pohled na vystavování lidských ostatků.
Další část naší exkurze se týkala navštívení Neviditelné výstavy, kde provází lidé se zrakovými vadami. Zažili jsme si na vlastní kůži, jaké to je hodinu strávit jako nevidomý člověk. Měli jsme možnost si přímo popovídat s naším průvodcem a zjistili jsme, jak těmto lidem můžeme pomáhat ať už přispíváním finančním, či aktivní pomocí na ulici či v dopravních prostředcích. Prohlédli jsme si pak už v osvětlené místnosti, jaké pomůcky těmto lidem pomáhají v každodenním životě.
Na závěr naší exkurze jsme se prošli a občerstvili na Václavském náměstí, udělali společné foto a honem na vlak, abychom se do večera stihli vrátit do našeho Dvora Králové.
Mgr. Tereza Fejtová